środa, 8 czerwca 2011

Czy głodzenie się ma sens?

Autorem artykułu jest Jonatan Przywara



Na początek chciałbym zaznaczyć, że będzie to moja subiektywna opinia na temat głodówki, ponieważ panują na ten temat różne poglądy, nawet wśród lekarz i dietetyków.

Jak nietrudno zauważyć,  głodówka to najpopularniejszy i najstarszy sposób na odchudzanie. Dzieje się tak z oczywistych powodów. Głodzenie się jest tak jakby logicznym sposobem na zbędne kilogramy. Osoba, która ma tych kilogramów trochę do zrzucenia, myśli sobie: „skoro jedzenie spowodowało moją nadwagę, to jeśli przestanę jeść, uda mi się schudnąć”. Taka osoba zaczyna wtedy drastycznie ograniczać ilość spożywanych posiłków lub nawet całkowicie się głodzi.

Na początku widać „pozytywne” efekty. Po kilku tygodniach spada masa ciała i wyraźnie widać, że zmniejszył się obwód w niektórych miejscach na ciele. Poza „pozytywnymi” efektami, występują też efekty negatywne takie jak zmęczenie, osłabienie, bóle głowy, bóle brzucha lub nudności. Są to alarmowe sygnały organizmu, że nie jest prawidłowo traktowany, ale osoba zauważająca „pozytywne” efekty odchudzające, ignoruje te niedogodności.

W rzeczywistości jednak spadek masy ciała i obwodu spowodowany jest utratą dużej ilości wody, a przy dłuższym jej stosowaniu utratą tkanki mięśniowej. Tłuszcz pozostaje praktycznie nie naruszony, ponieważ organizm w sytuacji krytycznej spowalnia przemianę materii i chroni nagromadzone dotąd zapasy energii w postaci tłuszczu.

Czasami zastanawiam się dlaczego jeszcze głodzenie się jest uważane za skuteczną metodę na odchudzanie. Mamy w końcu XXI wiek, o ludzkim ciele i mechanizmach w nim zachodzących, wiemy już naprawdę dużo. W dodatku pojawia się coraz więcej artykułów napisanych przez lekarzy specjalistów lub dietetyków, którzy opisują destruktywne działanie głodówki przy odchudzaniu. Oczywiście są też tacy, którzy popierają tą metodę, ale należą oni do mniejszości.

W tym wpisie skupiłem się tylko na odchudzającym aspekcie głodówki, ale ma ona więcej zastosowań. Między innymi służy do oczyszczania organizmu, chociaż też jest to temat kontrowersyjny, a zdania co do jej skuteczności są podzielone. Jedynym zasadnym zastosowaniem głodówki są okresy przed i po operacyjne lub przed niektórymi badaniami.

---

Darmowy kurs odchudzania - zapisz się!


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz